SP ZOZ Szpital Psychiatryczny w Toszku realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „rAAzem – Realizacja założeń Regionalnego programu rehabilitacji osób z zaburzeniami psychicznymi spowodowanymi używaniem alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych w województwie śląskim.”

SP ZOZ Szpital Psychiatryczny w Toszku realizuje projekt dofinansowany z Funduszy  Europejskich „rAAzem – Realizacja założeń Regionalnego programu rehabilitacji osób z zaburzeniami psychicznymi spowodowanymi używaniem alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych w województwie śląskim.”

Projekt zakłada wdrożenie założeń Regionalnego programu rehabilitacji osób z zaburzeniami psychicznymi spowodowanymi używaniem alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych i wsparcie 95 osób:29K w wieku od 18 do 59 r.ż. oraz 66 M od 18 do 64 r.ż., aktywnych zawodowo lub deklarujących gotowość do podjęcia zatrudnienia, mieszkańców woj. śląskiego, z rozpoznaniem w wywiadzie zaburzeń psychicznych i zachowania spowodowanych używaniem alkoholu, substancji uspokajających i nasennych, oraz narkotyków i innych substancji psychoaktywnych z zakończonym podstawowym cyklem leczenia uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Wsparciem objętych zostanie także 8 przedstawicieli kadry medycznej (3K i 5M) w zakresie nowoczesnych technik rehabilitacji, oraz członkowie rodzin osób chorujących. W efekcie wsparcia osobom chorującym – uczestnikom projektu przywrócona zostanie w maksymalnym stopniu sprawność psychiczna i społeczna oraz zdolności do aktywności zawodowej.

Celem projektu jest w okresie jego realizacji tj. 03.05.2020- 30.09.2023 przywrócenie maksymalnie możliwej sprawności psychicznej i społecznej oraz zdolności do aktywności zawodowej 95 mieszkańcom województwa śląskiego z rozpoznanymi zaburzeniami psychicznymi spowodowanymi używaniem alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych, w tym 29 kobietom w wieku od 18 do 59 oraz 66 mężczyznom w wieku od 18 do 64 roku życia, aktywnym zawodowo lub deklarującym gotowość do podjęcia zatrudnienia oraz wzrost kwalifikacji z zakresu nowoczesnych metod rehabilitacji zaburzeń psychicznych spowodowanych używaniem alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych 8 przedstawicieli personelu medycznego świadczącego usługi medyczne, w tym 3 kobiet i 5 mężczyzn.

Grupę docelową projektu jest 29 K od 18 do 59 roku życia oraz 66 M od 18 do 64 roku życia, aktywnych zawodowo lub deklarujących gotowość do podjęcia zatrudnienia, zamieszkałych na terenie woj. śląskiego, z rozpoznaniem w wywiadzie zaburzeń psych. i zachowania spowodowanych używaniem alkoholu (zespół uzależnienia; F.10.2), substancji uspokajających i nasennych (zespół uzależnienia; F.13.2), oraz wielu narkotyków i innych substancji psychoaktywnych (zespół uzależnienia; F.19.2) z zakończonym podstawowym cyklem leczenia uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Kryteria wyłączenia udziału w projekcie: aktywne zażywanie substancji psychoaktywnej, przeciwwskazania zdrowotne do skorzystania ze świadczeń rehabilitacji zaplanowanych w projekcie., np. ciężka depresja, znaczne otępienie, zaburzenia psychotyczne, upośledzenie umysłowe; korzystanie ze świadczeń rehabilitacji leczniczej finansowanych przez NFZ lub MZ z powodu ww. jednostek chorobowych w momencie zgłoszenia się do projektu. Ponadto, udziału w projekcie nie mogą brać osoby trwale niezdolne do pracy. Dopełnieniem wsparcia realizowanego na rzecz osób chorujących będzie udział członków rodzin uczestników projektu we wsparciu edukacyjnym. Grupę docelową stanowią także przedstawiciele kadry med. ( w tym 3 K i 5M)- którzy wykonują pracę zawodową na terenie województwa śląskiego w podmiocie leczniczym udzielającym świadczeń leczenia uzależnień na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi spowodowanymi używaniem alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych i członkowie rodzin uczestników projektu. W projekcie nie będą brać udziału osoby z orzeczoną trwałą niezdolnością do pracy. RPZ wskazuje, że mediana czasu oczekiwania na wizytę w poradni leczenia uzależnień w woj. śląskim w roku 2014 wynosiła 28 dni. W przypadku poradni terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia to 87 dni, natomiast poradni uzależnienia od substancji psychoaktywnych – 92 dni.

Projekt przewiduje osiągnięcie następujących wskaźników produktu:

Liczba osób objętych programem zdrowotnym dzięki EFS [osoby]

Ogółem wartość docelowa: 113
Wartość docelowa – Kobiety: 37
Wartość docelowa – Mężczyźni: 76

Liczba osób w wieku 50 lat i więcej objętych wsparciem w programie [osoby]

Ogółem wartość docelowa: 34
Wartość docelowa – Kobiety: 12
Wartość docelowa – Mężczyźni: 22

Liczba osób uczestniczących w szkoleniach dla kadry medycznej w Programie [osoby]

Ogółem wartość docelowa: 8
Wartość docelowa – Kobiety: 3
Wartość docelowa – Mężczyźni: 5

Liczba osób uczestniczących w kompleksowej rehabilitacji leczniczej w Programie [osoby]

Ogółem wartość docelowa: 95
Wartość docelowa – Kobiety: 29
Wartość docelowa – Mężczyźni: 66

Liczba osób uczestniczących w badaniach lekarskich kwalifikujących do Programu [osoby]

Ogółem wartość docelowa: 104
Wartość docelowa – Kobiety: 32
Wartość docelowa – Mężczyźni: 72

Liczba osób uczestniczących w spotkaniach edukacyjnych – pacjenci [osoby]

Ogółem wartość docelowa: 95
Wartość docelowa – Kobiety: 29
Wartość docelowa – Mężczyźni: 66

Liczba osób uczestniczących w spotkaniach edukacyjnych – członkowie rodzin [osoby]

Ogółem wartość docelowa: 10
Wartość docelowa – Kobiety: 5
Wartość docelowa – Mężczyźni: 5

Projekt przewiduje osiągnięcie następujących wskaźników rezultatu:

Liczba osób, które po opuszczeniu programu podjęły pracę lub kontynuowały zatrudnienie [ osoby ]

Ogółem wartość docelowa: 38
Wartość docelowa – Kobiety: 10
Wartość docelowa – Mężczyźni: 28

Finansowanie projektu:

Wartość całkowita          415 075,00 zł
Dofinansowanie              363 396,00zł tj. 88,00%
Wkład Funduszy Europejskich: 352 813,75 PLN
Wkład Budżetu Państwa: 12 452,25 PLN

Główne korzyści wynikające z realizacji projektu:

  • wzrost dostępności do wysokiej jakości usług medycznych,
  • poprawa stanu zdrowia populacji mieszkańców województwa śląskiego,
  • odciążenie lecznictwa szpitalnego,
  • nowe źródło finansowania opieki medycznej,
  • wzrost poziomu wiedzy pracowników Szpitala.
Opublikował: Paweł Majowski dnia 06.07.2020 r. o godz. 09:51
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.