SP ZOZ Szpital Psychiatryczny w Toszku realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „W drodze do samodzielności – rozwój usług zdrowotnych świadczonych w lokalnej społeczności w powiecie gliwickim”

SP ZOZ Szpital Psychiatryczny w Toszku realizuje projekt dofinansowany
z Funduszy  Europejskich „W drodze do samodzielności – rozwój usług zdrowotnych świadczonych w lokalnej społeczności w powiecie gliwickim”

Projekt zakłada zapewnienie 336 osobom z zaburzeniami psychicznymi kompleksowej opieki zdrowotnej w najbliższym środowisku pacjenta. Służyć temu będzie wzmocnienie koordynacji opieki nad pacjentem – pacjenci będą otrzymywali zwiększony dostęp do pomocy w utworzonym dziennym oddziale psychogeriatrycznym, ale też projekt zakłada rozwój środowiskowych form opieki i utworzenie zespołu środowiskowego.

Celem projektu jest wzrost i upowszechnienie w okresie realizacji projektu dostępności do zintergowanej, środowiskowej opieki psychiatrycznej osobom z zaburzeniami psychicznymi z terenu powiatu gliwickiego. Cel zostanie osiągnięty poprzez realizację działań w zakresie:

  • uzupełnienia istniejącej w powiecie gliwickim sieci wsparcia psychicznego poprzez utworzenie dziennego oddziału psychogeriatrycznego,
  • rozwinięcia form wsparcia dostępnych osobom chorującym poprzez utworzenie zespołu środowiskowego.

Grupę docelową stanowić będą 336 osoby w wieku 18-65 lat chorujące psychicznie zamieszkujące powiat gliwicki cierpiące na zaburzenia psychotyczne, afektywne oraz zaburzenia psychiczne na podłożu organicznym, które z uwagi na doświadczane objawy, trudności w funkcjonowaniu codziennym i niedostateczne oparcie społeczne nie są zdolne do systematycznego uczestniczenia w leczeniu ambulatoryjnym, a nie wymagają całodobowej hospitalizacji. Szczególne wskazania do leczenia środowiskowego będą miały osoby o długotrwałym i poważnym przebiegu schorzeń, z wyraźnymi trudnościami w zakresie współpracy z innymi sposobami leczenia i wsparcia. Szczególny nacisk zostanie położony na osoby w wieku powyżej 60 r.ż., samotnie gospodarujące, które przy zastosowaniu wsparcia ambulatoryjnego i środowiskowego są w stanie samodzielnie funkcjonować w środowisku. Z danych statystycznych wynika, że to kobiety częściej zapadają na choroby psychiczne oraz popadają w depresję. O ile odsetek chorych mężczyzn w wieku 45-65 lat wymagających wsparcia psychiatrycznego maleje, o tyle wśród kobiet w tym przedziale wiekowym wzrasta. Wobec grupy docelowej stosowana będzie szybka ścieżka konsultacji i diagnozy, która jest metodą pozwalającą na postawienie trafnej diagnozy oraz objęcie adekwatną opieką pacjenta z problemami wraz z jego rodziną i najbliższym otoczeniem, w terminie maksymalnie do 14 dni kalendarzowych. W tzw. szybkiej ścieżce konsultacji i diagnozy najistotniejszy jest czas. Im wcześniej zdiagnozuje się problem, tym większe szanse na powodzenie leczenia i wsparcia.

Projekt przewiduje osiągnięcie następujących wskaźników produktu:

Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych usługami zdrowotnymi w programie [ osoby ]

Ogółem wartość docelowa: 336

Wartość docelowa – Kobiety: 120

Wartość docelowa – Mężczyźni: 216

Liczba wspartych w programie miejsc świadczenia usług zdrowotnych, istniejących po zakończeniu projektu [ szt. ]

Projekt przewiduje osiągnięcie następujących wskaźników rezultatu:

Ogółem wartość docelowa: 21

W skład wskaźnika wchodzi 20 miejsc na dziennym oddziale psychogeriatrycznym i jeden zespół środowiskowy. Wnioskodawca deklaruje utrzymanie trwałości zgodnie ze wskazanymi informacjami w regulaminie konkursu, tj. utrzymanie wszystkich utworzonych/wspartych w projekcie miejsc opieki medycznej w formie zdeinstytucjonalizowanej przez okres odpowiadający połowie okresu realizacji projektu.

Termin do którego obowiązuje Beneficjenta utrzymanie trwałości rezultatu projektu: 14.02.2025 r.

Aktualnie oddział dzienny psychogeriatryczny dysponuje 20 miejscami, funkcjonuje również opieka środowiskowa.

Finansowanie projektu:

Wartość całkowita          4 189 737,50 zł

Dofinansowanie              3 896 455,87 zł tj. 93,00%

Wkład UE                            3 561 276,87 tj. 85%

Budżet Państwa               335 179,00 tj. 3%

Główne korzyści wynikające z realizacji projektu:

  • wzrost i upowszechnienie w okresie realizacji projektu dostępności do zintergowanej, środowiskowej opieki psychiatrycznej osobom z zaburzeniami psychicznymi z terenu powiatu gliwickiego – zwiększenie stopnia wykorzystania istniejącej infrastruktury,
  • poprawa stanu zdrowia populacji powiatu gliwickiego,
  • odciążenie lecznictwa szpitalnego,
  • nowe źródła finansowania kadry i budynków,
  • pozyskanie nowego środka transportu.

Realizacja projektu: 2020-01-01 – 2023-06-30

Opublikował: Paweł Majowski, dn. 04.03.2020 r. o godz. 8.20
Aktualizacja: Paweł Majowski, dn. 22.12.2022 r. o godz. 10.21
Aktualizacja: Paweł Majowski, dn. 23.06.2023 r. o godz. 07.52
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.