SP ZOZ Szpital Psychiatryczny w Toszku realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „LekkiDuch – realizacja założeń Regionalnego programu rehabilitacji osób z zaburzeniami psychicznymi afektywnymi oraz nerwicowymi na lata 2019-2022 w województwie śląskim.”

SP ZOZ Szpital Psychiatryczny w Toszku realizuje projekt dofinansowany z Funduszy  Europejskich „LekkiDuch – realizacja założeń Regionalnego programu rehabilitacji osób z zaburzeniami psychicznymi afektywnymi oraz nerwicowymi na lata 2019-2022 w województwie śląskim.”


Projekt przewiduje wdrożenie założeń Regionalnego programu rehabilitacji osób z zaburzeniami psychicznymi afektywnymi oraz nerwicowymi i wsparcie 120 mieszkańców województwa śląskiego ( 85 K i 35 M), u których rozpoznano zaburzenia psychiczne afektywne oraz nerwice, poprzez udzielenie im kompleksowej rehabilitacji leczniczej wspomagającej powrót do aktywności zawodowej i funkcjonowanie w społeczeństwie. W ramach projektu założono wsparcie dla kadry medycznej (12 os. 8K i 4M) z zakresu nowoczesnych technik rehabilitacji zaburzeń depresyjnych i lękowych.

Celem projektu jest w okresie realizacji projektu przywrócenie maksymalnie możliwej sprawności psychicznej i społecznej oraz zdolności do aktywności zawodowej 120 mieszkańcom województwa śląskiego (85K i 35M) z rozpoznanymi zaburzeniami psychicznymi afektywnymi oraz nerwicowymi, wzrost wiedzy personelu medycznego (12 os. 8 K i 4 M) w zakresie objętym projektem.

Grupę docelową w projekcie stanowi 85 kobiet w wieku 18-59 lat oraz 35 mężczyzn w wieku 18-64 aktywnych zawodowo lub deklarujących gotowość do podjęcia zatrudnienia, zamieszkujących na terenie woj. śląskiego, z rozpoznaniem w wywiadzie zaburzeń depresyjnych nawracających (F33), lękowych uogólnionych (F41.1),stresowych pourazowych(F43.1) lub zaburzeń adaptacyjnych (F43.2) z zakończonym leczeniem właściwym ww. zaburzeń i dostępem do telefonu stacjonarnego/komórkowego. Bazując na danych ZUS, zgodnie z przedmiotowym RPZ, za osoby najbardziej narażone na opuszczenie rynku pracy z powodu zaburzeń psychicznych i nerwicowych uznano populację osób pracujących z rozpoznaniem zaburzeń depresyjnych nawracających (F33), zaburzeń lękowych uogólnionych (F41.1), zaburzeń stresowych pourazowych (F.43.1) lub zaburzeń adaptacyjnych (F43.2). Za osoby najbardziej bliskie powrotowi na rynek pracy w wyniku świadczeń rehabilitacyjnych, w tym przypadku, uznano osoby bezrobotne oraz deklarujące gotowość do podjęcia zatrudnienia z tej samej grupy wiekowej. Odsetek osób z depresją zwiększa się wraz z wiekiem, w szczególności rośnie wśród osób powyżej 50 r.ż., stąd ok. 44% uczestników projektu będzie w wieku 50+. Doboru populacji docelowej w RPZ, a co za tym idzie w niniejszym projekcie dokonano biorąc pod uwagę fakt, iż ww. zaburzenia ze względu na swoją specyfikę mogą wpływać negatywnie  na aktywność społeczną oraz zawodową.

Kryteria wyłączenia z udziału w projekcie: przeciwwskazania zdrowotne do skorzystania ze świadczeń rehabilitacji w trybie ambulatoryjnym, np. ciężka depresja, zaburzenia psychotoniczne, upośledzenie umysłowe; korzystanie ze świadczeń rehabilitacji leczniczej finansowanej. przez NFZ, ZUS lub PFRON z powodu ww. jednostek chorobowych w okresie 6 m-cy przed zgłoszeniem się do projektu. Uczestnikami projektu nie będą osoby niezdolne do pracy. Grupę docelową stanowią także przedstawiciele kadry medycznej tj. osoby (8K i 4M) posiadające kwalifikacje do wykonywania zawodu: lekarza specjalisty w psychiatrii, lekarz rezydent odbywający specjalizację w ww. dziedzinie, psycholog, fizjoterapeuta; wykonywanie aktualnie pracy zawodowej na rzecz osób z zaburzeniami afektywnymi oraz nerwicowymi i ich rodzin; zatrudnienie na terenie województwa śląskiego.

Projekt przewiduje osiągnięcie następujących wskaźników produktu:

Liczba osób objętych programem zdrowotnym dzięki EFS [ osoby ]
Ogółem wartość docelowa: 132
Wartość docelowa – Kobiety: 93
Wartość docelowa – Mężczyźni: 39

Liczba osób w wieku 50 lat i więcej objętych wsparciem w programie [ osoby ]

Ogółem wartość docelowa: 53
Wartość docelowa – Kobiety: 38
Wartość docelowa – Mężczyźni: 15

Projekt przewiduje osiągnięcie następujących wskaźników rezultatu:

Liczba osób uczestniczących w szkoleniach dla kadry medycznej w Programie [ osoby ]

Ogółem wartość docelowa: 12
Wartość docelowa – Kobiety: 8
Wartość docelowa – Mężczyźni: 4

Liczba osób uczestniczących w kompleksowej rehabilitacji leczniczej w Programie [ osoby ]

Ogółem wartość docelowa: 120
Wartość docelowa – Kobiety: 85
Wartość docelowa – Mężczyźni: 35

Liczba osób uczestniczących w badaniach lekarskich kwalifikujących do Programu [ osoby ]

Ogółem wartość docelowa: 132
Wartość docelowa – Kobiety: 94
Wartość docelowa – Mężczyźni: 38

Liczba osób uczestniczących w spotkaniach edukacyjnych [ osoby ]

Ogółem wartość docelowa: 120
Wartość docelowa – Kobiety: 85
Wartość docelowa – Mężczyźni: 35

Finansowanie projektu:

Wartość całkowita          422 412,50 zł
Dofinansowanie              371 723,00 zł tj. 88,00%
Wkład Funduszy Europejskich: 359 050,62 PLN
Wkład Budżetu Państwa: 12 672,38 PLN

Główne korzyści wynikające z realizacji projektu:

  • wzrost dostępności do wysokiej jakości usług medycznych,
  • poprawa stanu zdrowia populacji mieszkańców województwa śląskiego,
  • odciążenie lecznictwa szpitalnego,
  • nowe źródło finansowania opieki medycznej,
  • wzrost poziomu wiedzy pracowników Szpitala.
Opublikował: Paweł Majowski, dnia 06.07.2020 r. o godz. 09:35
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.